Kada niču stalni zubi?
Odmah iza njih niču donji sekutići pa gornji, premolari se pojavljuju oko 10. i 12. godine, a poslednji niču očnjaci i drugi molari oko 11. i 13. godine. Umnjaci niču posle 17. godine.
Nakon nicanja sve četri stalne šestice treba posetiti stomatologa radi zalivanja fisura.
Kada niču mlečni zubi?
Prvo niču donji, a zatim gornji sekutići i to se obično desi u 1. godini života, nakon toga niču molari. Smatra se normalnim da do 3. godine života nikne svih 20 mlečnih zuba.
Roditelji treba da odmah po nicanju 1. mlečnog zuba započnu sa održavanjem oralne higijene upočetku, dok je dete sasvim malo najbolje je zube očistiti gazicom pokvašenom vodom i eventualno sodom bikarbonom, dok kasnije treba koristiti četkice i paste namenjene deci.
SMATRA SE DA DECA NE MOGU SAMOSTALNO PRATI ZUBE DO 3. GODINE ŽIVOTA JER NEMAJU DOVOLJNO RAVIJENE PSIHOMOTORNE OSOBINE I ZATO JE NEOPHODNO DA RODITELJI PERU ZUBE DECI.
Šta roditelji treba da znaju o zubima?
Roditelji treba da odmah po nicanju 1. mlečnog zuba započnu sa održavanjem oralne higijene upočetku, dok je dete sasvim malo najbolje je zube očistiti gazicom pokvašenom vodom i eventualno sodom bikarbonom, dok kasnije treba koristiti četkice i paste namenjene deci.
SMATRA SE DA DECA NE MOGU SAMOSTALNO PRATI ZUBE DO 3. GODINE ŽIVOTA JER NEMAJU DOVOLJNO RAVIJENE PSIHOMOTORNE SPOSOBNOSTI I ZATO JE NEOPHODNO DA RODITELJI PERU ZUBE DECI.
Zašto obavezno treba popravljati mlečne zube?
Karijes kod mlečnih zuba jako brzo napreduje zbog drugačijih strukturnih karakteristika u poredjenju sa stalnim zubima, i vrlo često mali nelečeni kvarovi dovode do ozbiljnih komplikacija kao što su otok, bol… tu sve iziskuje antibiotsko lečenje i najčešće vadjenje tog zuba, a to vuče dve ozbiljne posledice:
1. Dete zbog bola koje ga dovodi stomatologu (najčešće 1. put), a i bola koji mu zadaje stomatolog jer zbog infekcije često nemoze da da anesteziju ili ona ne deluje DETE NAVUČE STRAH OD STOMATOLOGA KOJEG NAJČEŠĆE NEMOŽE DA SE OSLOBODI CEO ŽIVOT.
2. Prerano vadjenje mlečnih zuba dovodi do toga da se preostali zubi pomere na mesto izvađenog zuba i na taj način onemogućavaju nicanje stalnih zuba koji ili ostaju u vilici ili niču van prirodnog niza. POSLEDICA JE NOŠENJE PROTEZA ZA ISPRAVLJANJE ZUBA ILI ČAK I HIRUŠKO VADJENJE ZUBA KOJI NE MOGU DA NIKNU.
Kada treba zalivati fisure?
Fisure se zalivaju na stalnim zubima, kutnjacima i predkutnjacima, odmah po njihovom nicanju. To praktično znači da DECU OBAVEZNO TREBA VODITI STOMATOLOGU U 6. GOD. KADA NIČU PRVI STALNI KUTNJACI.
Kada obavezno treba dete voditi stomatologu?
1. U prvoj godini života.
2. U 6. godini života (pred polazak u školu)
3. U 12. godini (školska deca)
4. VII razred (adolescenti)
I razred srednje škole
5. I godina studija.
Zalivanje fisura zašto i kada?
Zalivanjem fisura se PREVENIRA NASTANAK KARIJESA! To je potpuno BEZBOLNA metoda, zub se ne buši već se prelakira sa specijalnim za to predviđenim sredstvima.
Kada treba zalivati fisure?
Fisure se zalivaju na stalnim zubima, kutnjacima i predkutnjacima, odmah po njihovom nicanju. To praktično znači da DECU OBAVEZNO TREBA VODITI STOMATOLOGU U 6. GOD. KADA NIČU PRVI STALNI KUTNJACi, A PO NICANJU SVIH OSTALIH BOČNIH ZUBA.